Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon | Özel Korfez Marmara Hastanesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ HANGİ HASTALIKLARLA İLGİLENİR?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon disiplini, kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla ilgilenir. Bunlar arasında en çok bilinenler; artrozlar (kireçlenmeler), osteoporoz (kemik erimesi), romatizmal hastalıklar (Ankilozan Spondilit ve Romatoid artrit, Psöriatik artrit, Polimiyaljia Romatika, SLE, behçet) , Fibromiyalji, kemik, eklem, bağ, kas ve sinir yaralanmaları, omurgalar arası disk bozuklukları ve nörolojik hastalıklardır ( inme, serebral palsi, Parkinson, omurilik yaralanmaları, distoniler).

FİZİK TEDAVİ NEDİR?

Fizik tedavi, fiziksel ajanların tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Çeşitli aletlerden ve tekniklerden yararlanılarak hastanın rahatsızlığının giderilmesi hedeflenir. Bunun için; yüzeyel ısıtıcı (sıcak paketler, parafin…) ya da soğutucular (soğuk paketler, spreyler…), derin ısıtıcılar (ultrason, mikrodalga, kısa dalga) , elektrik tedavisi, eswt, lazer, traksiyon (çekme) cihazlarından faydalanılır.

FİZİK TEDAVİ NE İŞE YARAR?

Fizik tedavi cihazları ve teknikleri, öncelikle doku üzerindeki stresi azaltmaya yönelik olarak uygulanır. Dokunun kan akımı ve metabolizması hızlanır, metabolik atıkların uzaklaştırılması sağlanır. Ayrıca birtakım sinirsel ileti sistemi değişiklikleri oluşturularak ağrıyı algılama hissi değiştirilir. Yani Fizik tedavi hem hastanın rahatlamasını hem de doku hasarının iyileşmesini sağlar.

REHABİLİTASYON UYGULAMALARI NELERDİR?

Rehabilitasyon uygulamaları, fizyoterapistler tarafından uygulanan, dünyaca kabul edilmiş ve etkinliği kanıtlanmış bir takım teknikleri içerir. Ortopedik ve nörolojik rehabilitasyon için bu tekniklerden sıkça faydalanılır. Nörolojik hastaların rehabilitasyonunda kullanılan Bobath, Brunnstrom ve PNF bu tekniklerden en çok bilinenlerdir.

FİZİK TEDAVİ İLE İLGİLİ GENEL OLARAK YANLIŞ BİLİNENLER NELERDİR?

Fizik tedavi ile ilgili yanlış bilinen birçok şey mevcut. Bunlardan bazıları; fizik tedavinin kemik erimesine sebep olduğu, eğer istirahat edilmezse işe yaramayacağı, tedaviden sonra hastalığın yeniden eski haline döndüğü, çok sıcakta ya da soğukta yapılmasının fayda yerine zarar getireceğidir. Bu bilgiler tamamen yanlış olmakla birlikte zaten hekimler de böyle olası riskleri önceden hastalarıyla paylaşmaktadırlar.

FİZİK TEDAVİ HANGİ DURUMLARDA DAHA DİKKATLİ UYGULANMALIDIR?

Fizik tedavi uygulamaları; gebelik, aktif enfeksiyon varlığı, platin varlığı, kanser, kontrolsüz hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği, açık yara üstüne tedavi uygulamaları gibi bazı durumlarda daha dikkatle uygulanmalıdır.

FİZİK TEDAVİDE UYGULANAN ALTERNATİF TEDAVİLER NELERDİR?

Son yılarda alternatif tedavi metodları, fizik tedavi uygulamaları arasında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Manuel terapi, akupunktur, nöral terapi, kupa, hacamat, sülük tedavisi, kinesiotaping (bantlama,) ozon ve prp uygulamaları bunlar arasında en çok bilinenlerdir. Alternatif tedaviler hakkında yeterli çalışma olmasa da genellikle hekim görüşleri bu işlemlerin oldukça etkili olduğu yönündedir. Kliniğimizde de manuel terapi, ozon , prp, kuru iğneleme, hacamat, kinesiotaping uygulamaları başarıyla yapılmaktadır.

MARMARA HASTANESİ FİZİK TEDAVİ KLİNİĞİ KALİTESİ NASILDIR?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları, yetkin kişilerden oluşan bir ekip tarafından uygulandığında bazen mucizevi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kliniğimiz, alanında kendini iyi yetiştirmiş, hem teorik bilgilerle donanmış hem de pratik uygulamalarda tecrübe sahibi olan mesleğini severek yapan kişilerden oluşmaktadır. Tedavi kalitemizi, hastaların tedavi bitimindeki memnuniyetiyle ölçebiliyoruz.

Bölüm Doktorlarımız