Anesteziyoloji | Özel Korfez Marmara Hastanesi

Anesteziyoloji

Anestezi; AN (olumsuzluk) eki ve ESTEZİ (duyu, his) sözcüğünden oluşur ve duyarsızlık, hissizlik anlamına gelmektedir. Genel anestezi yaşam fonksiyonlarında bir değişiklik olmadan geçici bilinç kaybı ve reflekslerin baskılanması yanında kas gevşemesi de sağlayarak cerrahi girişimin güvenli yapılmasını sağlar.

Genel anestezide hastanın solunumu dahil tüm yaşam fonksiyonlarının devamlılığı anestezi doktorunun bilgi ve becerisi ile sağlanır. Anesteziyolog anestezi boyunca cihaz ve monitörlerden yararlanarak hastanın en güvenli koşullarda kalmasını sağlar.

Santral (epidural, spinal) veya periferik (pleksus blokları) sinir blokları ile yapılan rejyonel anestezi tipinde vücudun bir bölgesi ağrıya duyarsız bir hale getirilerek ameliyat ortamı sağlanır. Bazı ameliyatlarda hem genel hem de rejyonel anestezi uygulanır.

Sedo-analjezi olarak adlandırılan anestezi türünde ise, damar yolu ile sakinleştici-ağrı kesici ve bu olayları hatırlamayı engelleyici ilaçlar verilerek uykulu bir hale gelen hastada ameliyat yerindeki sinirler ilaçlar ile bloke edilip uyuşturularak ameliyat ortamı yaratılır.

Anestezi doktoru, hastaya uygun anestezi tipini uygularken, ameliyat lokal dahi olsa cerrahi girişim boyunca tüm yaşamsal fonksiyonlarını takip ederek, vücudun istem dışı gelişen reflekslerine ilaç ve aletler ile gerektiğinde müdahalelerde bulunur. Yeterli sıvı, kan basıncı ve akım düzenlemesini yapar. Hastanın, ameliyat sonrası ağrısız, şikayetsiz ve sorunsuz bir şekilde yatağına veya evine gitmesini sağlar.

Özel Körfez Marmara Hastanesinde, anestezi doktoru denetiminde, ameliyatın gerçekleştirilmesi çok düşük riskli girişimdir. Güvenlik için ilk koşul hastanın anestezi doktoru tarafından değerlendirilmesidir. Hastanemizde anestezi muayenesinden geçen hastanın genel durumu doğrultusunda anestezi doktorunun isteyeceği laboratuvar tetkikleri önem taşır. Sonuçlar doğrultusunda hasta anesteziye hazırlanır ve yukarıda sıraladığımız değişik anestezi tekniklerinden birisinin uygulanması ile ameliyat yapılır. Bu doğrultuda ameliyata hazırlanmak üzere ele alınmış hastanın risk faktörü, sokakta dolaşan kişinin taşıdığı riskten farksızdır.

Anestezinin güvenle verilmesinde bilgi ve tecrübenin yanında, uygulama cihazları ve hasta verilerini içeren bilgi ekranları önemli yer tutar. Hastanemizde kullanılan bilgi ekranları, dünyadaki en yeni ve modern hastanelerde bulunan bilgi iletişim sistemlerine sahiptir. Tüm hastaların yaşamsal bulguları ameliyat odalarında, anestezi sonrası bakım ünitelerinde, yoğun bakımda ve anestezi doktor ofisinde bulunan ekranlardan eş zamanlı olarak görüntülenebilmekte ve gerekli tedavi girişimleri anında doktor ekibi tarafından yapılabilmektedir.

BÖLÜM DOKTORUMUZ

Uz. Dr. Sevinay KARAKOCA

Dr. Sayfası